Galaktyka czytelnika

Galaktyka Czytelnika „Prawdziwa historia Św. Mikołaja” podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Sadowie (04.12.2016r.)

Stowarzyszenie MONTOWNIA wzięło udział w Jarmarku Adwentowym w Sadowie. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Sadów i Wierzbie „Nasza Przyszłość”. Podczas jarmarku Członkinie Stowarzyszenia: Agnieszka Jarząbek, Kasia Ochman-Sozańska oraz Basia Sadowska zorganizowały interaktywne czytanie prawdziwej historii świętego Mikołaja. Pomimo mroźnej aury widzów i uczestników nie zabrakło. Dziękujemy za aktywny udział i serdeczne przyjęcie. Było fantastycznie.
Podziękowania także dla Oli Szczygieł za fotorelację.

Wierzymy, że 6 grudnia nasz ukochany Święty Mikołaj o nikim nie zapomni.

Foto: Ola Szczygieł www.olaszczygiel.pl

Kolorowy tydzień – Galaktyka czytelnika i warsztaty plastyczne w Szkole Podstawowej w Koszęcinie (21-22.11.2016r.)

Stowarzyszenie MONTOWNIA na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Koszęcinie w ramach kolorowego tygodnia poprowadziło warsztaty czytelnicze dla uczniów klas I-VI. Dzieciom czytały nasze fantastyczne dziewczyny: Ania Mazur, Agnieszka Jarząbek, Ania Trzepizur i Basia Sadowska.

Warsztatom czytelniczym towarzyszyły warsztaty plastyczne podczas których dzieci wykonały pracę w formie zawieszki techniką stemplowania. Tworzyliśmy ciekawe i niepowtarzalne mozaiki, które można było pozostawić bądź w surowej- czarno- białej formie, bądź też ozdobić za pomocą flamastrów. Zabawa była przednia, wyobraźnia silnie pobudzona a ręce i buzie brudne od tuszu, co najlepiej dowodzi że ten kreatywnie spędzony czas był czasem doskonałej zabawy i nauki jednocześnie. Warsztaty plastyczne prowadziły: Agnieszka Jarząbek, Aleksandra Szczygieł i Marzena Halama.

Dziękujemy Pani Agacie Balwierz oraz uczniom Szkoły Podstawowej w Koszęcinie za zaproszenie. To był cudowny, kreatywnie spędzony czas. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z warsztatów.

Foto: Ola Szczygieł www.olaszczygiel.pl

Foto: Agata Balwierz

Podwójne spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim, autorem książek „Dziadek
i Niedźwiadek”, „Afryka Kazika” (12.09.2016r. w Lublińcu i 13.09.2016r. w Koszęcinie)

KOSMOS! Kolejna GALAKTYKA CZYTELNIKA za nami! Co tu dużo mówić, to było naprawdę pozaziemskie doświadczenie. Oczywiście z niezrównanym Łukaszem Wierzbickim, który zabrał nas w niesamowitą podróż! Zabawną, pouczającą i dziką!

12 września w Lublinieckiej „Księgarence” i 13 września w Szkole Podstawowej w Koszęcinie pojawiły się bestie prosto z Czarnego Lądu i wybitni pasjonaci podróży. Spotkania tak niezwykłe, że powiemy wam tylko jedno: MY CHCEMY JESZCZE RAZ!
Wszystko za sprawą czarodzieja-pisarza, Łukasza Wierzbickiego. Co prawda bez czarodziejskiej różdżki, ale za to z głową pełną pomysłów i zaraźliwym uśmiechem, nasz magik zabrał nas na szaloną wycieczkę. Zwiedziliśmy dziką i upalną Afrykę, tajemniczą krainę Mongołów, piękne Chiny, a nawet Poznań, by poznać pewnego sześciolatka, który lubił rycerzy. Gdyż wszystko zaczęło się od chłopczyka z pasją i dziadka, który snuł opowieści.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że dżem to świetna przepustka, niedźwiedź nie taki straszny jak go malują, a rowerem, jak się człowiek zaprze, to i Afrykę można wzdłuż przejechać. Niezaprzeczalną atrakcją były również scenki z udziałem obecnych dzieciaków. W mgnieniu oka okazało się, że na spotkanie przybyła rodzina Tygrysów, Mnich, wyjątkowy Wojtek i kilku zapalonych podróżników.
Pan Wierzbicki pokazuje nam, że spotkanie autorskie nie musi być nudne, co to, to nie! Pokazuje, że może być przygodą, lotem w kosmos, zagięciem czasoprzestrzeni i wszystkim co jesteśmy sobie wstanie wyobrazić, a wystarczy trochę zapału i kilka rekwizytów. Stawia wysoko poprzeczkę innym autorom i robi to tak dobrze, że chce się więcej i więcej. My chcemy na pewno! Serdecznie mu za to dziękujemy! I niech żałują wszyscy, których z nami nie było, bo jest czego! Najlepszym na to dowodem są roześmiane i zafascynowane buźki dzieciaków.

Podziękowania dla właścicielki „Księgarenki” oraz Szkoły Podstawowej w Koszęcinie za udostępnienie miejsca, Przedszkola Miejskiego nr 8 w Lublińcu za wypożyczenie rzutnika i ekranu, oraz Pana Andrzeja Gawron za wsparcie finansowe naszej inicjatywy.

Foto: Stowarzyszenie Montownia

Galaktyka Czytelnika podczas Jarmarku przy Galerii pod Aniołem w Lublińcu (11.09.2016r.)

Kolorowych jarmarków, blaszanych zegarków, pierzastych kogucików, baloników na druciku…śpiewała Maryla. Dziś na lublinieckim Jarmarku było równie kolorowo i radośnie. I my tam byliśmy z naszą lubliniecką Astrid, która po raz kolejny ujawniła swój mistrzowski kunszt literacki – Ania Trzepizur jeszcze raz ogromne DZIĘKI!

Akcja „Bajki-Łaszki” już za nami – było fantastycznie. Podziękowania dla Pani Sabiny Gajda z Galerii pod Glinianym Aniołem za zaproszenie nas na tę fajną imprezę.

Foto: Stowarzyszenie Montownia

Udział członków Stowarzyszenia w wydarzeniu „Narodowe Czytanie” na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk w Koszęcinie” (03.09.2016r.)

Stowarzyszenie Montownia, na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie organizowanej pod patronatem Prezydenta RP. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania było „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. 

W Sali Zielonej Pałacu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk „Quo Vadis” czytali i słuchali przedstawiciele różnych środowisk i organizacji. Stowarzysznie Montownia reprezentowały Katarzyna Sozańska i Anna Mazur, które zaprezentowały fragment „Winicjusz, Ligia – odcienie miłości”. Dziękujemy Pani Ewie Kruszynie za zaproszenie nas do wspólnego czytania. 

Foto: Stowarzyszenie Montownia

Galaktyka Czytelnika z Chesterem – warsztaty czytelniczo-plastyczne (24.06.2016r.)

Dziś skrzętnie ukryliśmy się w cieniu zagajnika w sąsiedztwie Bulwaru Grotowskiego. Do naszej galaktyki zawitał kot – CHESTER. Kot niezwyczajny, kot, gadający! Mało tego – dwujęzyczny! Kot psotnik, bazgrający po książce czerwony mazidłem. To była podróż pena humoru i zabawy. Podczas spotkania w dziecięce łapki trafiły książeczki: „CHESTER” Wydawnictwa M, „Jak się koty urodziły” Wydawnictwa Literatura, „Gwiazdeczko, gdzie jesteś” Wydawnictwa Zielona Sowa.
Następnie wspólnie zapełniliśmy specjalnie przygotowane ekrany rymowankami i bazgrołkami. Cudne miejsce, cudni goście, cudnie spędzony czas… DZIĘKUJEMY.

Foto: Ola Szczygieł www.olaszczygiel.pl

Galaktyka Czytelnika „Na rynku straszy” – warsztaty czytelnicze we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lublińcu (10.06.2016r.)

Duchy totalnie owładnęły centrum Lublińca! Najpierw jeden duży, a potem cała zgraja …. Na nutkę śląską, bo taką mamy tradycję, przywitaliśmy (a raczej pogoniliśmy ducha) schronił się pieron, ale nie na długo;-) Ku przerażeniu i młodszych i starszych jego wizerunek mienił się w oknach Kleksa, więc czym prędzej postanowiliśmy okiełznać drania – lekturą o przygodach Alberta Albertsona, naszego przyjaciela ze Szwecji, (on już wie, że duch to nic innego jak firanki w oknie i sznur z praniem) cóż…do niektórych spraw trzeba dojrzeć.

Ale cóż to?! Nagle cały rynek zapycha się duchami, małymi (kolorowymi w dodatku) duszkami, kto by pomyślał, że duchy jednak istnieją… Piękną paradę duszków poprowadził obezwładniony duch chowający się w Klubie Kleks, a na koniec, na co wszyscy czekali, rozdawajka, oczywiście nie wszystkich da się nagrodzić, ale to też wyrabia w nas tak cenną w życiu – cierpliwość
Po zakończeniu i pożegnaniu, ustawiła się kolejka dzieciaczków chcących głośno poczytać!!! To daje nam moc do dalszych tego typu działań!

Dziękujemy Wydawnictwu Zakamarki za Albercika (to była nasza inspiracja) oraz Księgarni Bookszpan Lubliniec za wsparcie książkowe, łączy nas miłość do słowa pisanego, do pięknych ilustracji, zapachu świeżutkiego druku.

Dziękujemy Pani Iwonie Bednarek za udostępnienie scenki i za cierpliwość w stosunku do nas, chłopakom – Kubie i Bartekowi, – za pomoc nieocenioną, Arkowi za mikrofony, Lodziarni Lody na Rynku za masę kuponików na lody oraz Panu Robertowi Bielewicz za kolejne lodowe kuponiki. Zespołowi Miejskiej Biblioteki Publicznej za szybko podłapaną akcję i za super przygotowanie, robota głównie Wasza, Pani Dyrektor MBP – ukłony w Pani stronę, za obecność i uśmiech. Dzieciom, Weronice, Tobiaszowi, Pawłowi, Karolinie, Milenie i Kamilowi za włączenie się w tę akcję, była MOC! Oli szczygieł podziękowania za zdjęcia, dzięki którym możemy powspominać. Ogromne podziękowania dla rodziców, dziadków i dzieciaczków za aktywny udział.

Foto: Ola Szczygieł www.olaszczygiel.pl

Udział w imprezie z okazji Dnia Dziecka zorganizowanej przez MDK w Lublińcu (01.06.2016r.)

Na zaproszenie Burmistrza Miasta Lublińca oraz Fundacji LGD „Spichlerz Górnego Śląska” Stowarzyszenie Montownia wzięło udział w festynie zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka. Było wesoło, kolorowo i bardzo kreatywnie. Organizatorzy zapewnili najmłodszym mnóstwo atrakcji. Były występy sekcji tanecznych i akrobatycznych, występy wokalistów, warsztaty plastyczne i artystyczne, warsztaty teatralne, zabawy animacyjne, bańki mydlane, balony, wata cukrowa, miejska gra planszowa, zabawy z chustą, ścianka fotograficzna i wiele wiele innych atrakcji. Kto nie był niech żałuje.

Organizatorom festynu: Burmistrzowi Miasta Lublińca oraz Fundacji LGD „Spichlerz Górnego Śląska” gratulujemy i dziękujemy za zaproszenie.

Organizacja i prowadzenie imprezy z okazji Dnia Dziecka dla Galerii 11-stka (28.05.2016r.)

Książki pobudzające wyobraźnię – takie promujemy i tak tym razem było. Wielka fiesta, przypływ znakomitości. A wszystko to z Okazji Dnia Dziecka w Galerii 11-stka. Tam, dzięki współpracy Galerii ze Stowarzyszeniem MONTOWNIA dzieci mogły zobaczyć cudne występy, stworzyć filcowego aniołka, przygotować magnesowe kamyczki, posłuchać fajnych opowieści, zjeść darmową watę cukrową – atrakcji moc!

„Galaktyka Czytelnika” zabrała nas w świat nieśmiertelnych Muminków oraz wciągnęła w historię o tajemniczym „NIC”. Wypłynęliśmy również w rejs po układzie trawiennym „Zjedź to sam”. Podczas Galaktyki rozdawaliśmy książki wydawnictwa Znak, wydawnictwa Eneduerabe, oraz wydawnictwa Stentor. Galaktykę poprowadzili: Ania Mazur, Kasia Sozańska, Piotr Pasiak (niezastąpiony doktor Lew-gastrolog) oraz wschodząca gwiazda kina i teatru Łukasz Malachowski.

Warsztaty plastyczne poprowadziły dla nas Ola Szczygieł i Agnieszka Jarząbek – wspólnie stworzyliśmy gromadę filcowych aniołków oraz kolekcję zakręconych kamykowych magnesów. Zbudowaliśmy także kreatywny ECO-ZAMEK cudownie udekorowany przez małych artystów.

Na parkiecie wystąpiły: Grupa Akrobatyczna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu na czele z Agnieszką Bregułą, „Jedyneczki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Panią Jolantą Syczewską, „Funny Girls” z MDKu Lubliniec z sekcji tanecznej Państwa Katarzyny i Marcina Koszczyk oraz młodziutka i utalentowana skrzypaczka – Julka Sekulska.

Wszystkim razem i każdemu z osobna WIEKIE DZIĘKI za obecność. Specjalne podziękowania również dla wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu, Pani Czesławy Włuka za sztalugi i płyty z Pracowni pod Zamkiem, firmom: LOOKSTUDIO, BOOKSZPAN, AMAMI, OLIVII za bony zakupowe i fryzjerskie, Mariuszowi Pietruszce za MEGA WATĘ – Mariusz jesteś niesamowity, i o ile my mogliśmy być w cieniu, on musiał wziąć na siebie to parzące południowe słońce. DZIĘKUJEMY!!!

Foto: Ola Szczygieł www.olaszczygiel.pl

III Galaktyka Czytelnika – warsztaty czytelnicze w Szkole Podstawowej nr 1 w Lublińcu 13 05 2016r.

Dziś Galaktyka Czytelnika zmontowała co nie co w lublinieckiej Szkole Podstawowej nr 1. Jednak okazuje się, że dzieci lubią książki, lubią słuchać, ba, lubią czytać! Dziś „Otwórz bardzo ostrożnie” Wydawnictwa Wilga – jedyny żal, że książek nie wystarczyło dla wszystkich. Całe szczęście z Mlecznej Drogi pospadały słodkie żelki. Ale i tak było przednio i czytelniczo.
Aniu Mazur dziękujemy.

II Galaktyka Czytelnika – warsztaty czytelniczo-artystyczne z Anią Trzepizur (07.05.2016r.)

Odsłona druga lotu w głąb galaktyki. Tym razem to nie krokodyl, ani smok, a koń, w dodatku z rogiem! Fioletowy jednorożec był dziś główną postacią naszych czytelniczych zmagań. A oprócz niego mali czytelnicy, aktywnie uczestniczący w przedpołudniowej podróży po łące z wyobraźni. Autorka tekstów, pedagog, miłośniczka kultury, teatru i dzieci Ania Trzepizur napisała specjalnie dla nas tę bajkę i wraz z nią przenieśliśmy się w czasie i w przestrzeni. A później razem z Agnieszką dzieci uzupełniały ogromną kolorowankę. -)Nie obyło się też bez wystrzałów, ale to nie wybuchy na słońcu, to kolorowe zwierzaki, baloniaki-strzelaki.

Dziękujemy Wam kochani za czynny udział. Ogromnie dzięki nieocenionym asystentom-wolontariuszom Mikołajowi i Juliuszowi.
Podziękowania dla czterech pań A: Ani Trzepizur, Agnieszki Jarząbek, Aleksandry Szczygieł oraz Ani Mazur za zmontowanie iście królewskiej przygody. Podziękowania również dla właścicieli Galerii Handlowej 11-stka za zgodę na przeprowadzenie warsztatów w przestrzeni Galerii.

Foto: Ola Szczygieł www.olaszczygiel.pl

I Galaktyka Czytelnika – warsztaty czytelniczo-plastyczne (22.04.2016r.)

Nasz DEBIUT! „Galaktyka Czytelnika” i pierwszy lot czytelniczo-artystyczny.
Ania i Kasia zabrały nas w podróż do książki z bajką o brzydkim kaczątku, do której zakradł się też niesforny krokodyl, pożerający litery i słowa. Wspólnie udało nam się do okiełznać. A później razem z Agnieszką tworzyliśmy wspaniałe zakładki do książek, których bohaterem stał się nasz niesforny krokodyl.

Dziękujemy wszystkim małym czytaczom, ich rodzicom, rodzeństwu i dziadkom. Ogromne podziękowania dla Agnieszki Jarząbek za przeprowadzenie cudnych warsztatów, Oli Szczygieł za fotoreportaż, Ani Mazur i Kasi Słomińskiej za słowo czytane, Wydawnictwu Wilga za prezent książkowy, Sylwii Machnik za fryzjerski bon upominkowy, Księgarni Bookszpan Lubliniec za udostępnienie mega fajnej książki z Wydawnictwa Tatarak. Podziękowania również dla właścicieli Galerii Handlowej 11-stka za zgodę na przeprowadzenie warsztatów w przestrzeni Galerii, wspomożenie pufowe oraz stołowo-krzesełkowe.

Foto: Ola Szczygieł www.olaszczygiel.pl